BA┼×A GELEN ZORLUKLARIN RAHMET OLU┼×U

Allah’─▒n Rahmân ve Rahîm olu┼čunun insan üzerindeki tecellilerinden birisi de ba┼č─▒m─▒za gelen zorluklard─▒r.  Asl─▒nda bu bizim alg─▒m─▒zla ilgilidir. Zorluk olarak gördü─čümüz ┼čeyi bu alg─▒ ile daha da zorla┼čt─▒r─▒r─▒z. Oysa Allah, bize bunlar─▒ k─▒sa süreli─čine ç─▒kmam─▒z için önümüze koydu─ču olgunluk basamaklar─▒d─▒r. Her geçti─čimiz a┼čamadan sonra bir ba┼čka zorluk s─▒nav─▒ ile kar┼č─▒la┼čmam─▒z bu rahmetin bir devam─▒d─▒r. Zorluk imtihan─▒ devaml─▒d─▒r. Ki┼činin alg─▒ ve idrâkine göre yoku┼č inen ve ç─▒kan bir insanda oldu─ču gibi de─či┼čkendir. Her zorluktan sonra birçok kolayl─▒─č─▒n gelmesi ilahî yazg─▒d─▒r. Bunu mü’min in┼čirâh duygusu ile hisseder.

Bu alg─▒ ile hayata ve dünyaya bakan ki┼či s─▒nav metaforunu kavrad─▒─č─▒ndan ba┼čkalar─▒ndan kendisine yönelen zorluklar─▒n muhatab─▒n─▒n da bir s─▒nav─▒ oldu─čunu bilerek müsamahakâr davran─▒r. Bu zor yoku┼ču ç─▒kan insan─▒n karde┼čine bir merhamet davran─▒┼č─▒d─▒r.

Dünya imtihan dünyas─▒d─▒r. Buras─▒, öncelikle idrâk etmek sonras─▒nda idrâke getirdiklerimizi ya┼čam─▒m─▒za geçirece─čimiz bir mecrad─▒r. Çünkü Allah bizi olgunla┼čma yolunda yürütmektedir. Bunu kültürümüz kâmil insan olarak tan─▒mlar. Bizim de hedefimiz eksiklerini tamamlayarak Peygamberimiz örnekli─činde kâmil insan olmakt─▒r.

Kemalât olarak tan─▒mlad─▒─č─▒m─▒z olgunluk, ba┼č─▒m─▒za çe┼čitli vesilelerle gelen zay─▒f yönlerimizi güçlendirmek, a┼č─▒r─▒l─▒klar─▒m─▒z─▒ törpülemek, ilkellikten kurtularak duygular─▒m─▒z─▒ do─čru yönetmek ile mümkündür.

Zay─▒fl─▒klar─▒m─▒z─▒ güçlendirmek kadar benlikten uzak kalmak da önemlidir.

Güçlü yönlerimizi peki┼čtirmek zay─▒f yönlerimizi tamamlamak ba┼ča gelen zorluklar─▒n hay─▒rl─▒ bir sonucudur. Bunlar─▒n verilme sebebi zorluktan kolayl─▒─ča ula┼čma deneyiminin kazand─▒r─▒lmas─▒d─▒r. Zarara u─črayan zarar vermez. Seven sevilir. ─░yilik gören iyilik yapar.

─░nsan─▒n kendisi için iyi gördü─čü ┼čeylerin iyi olmayabilece─či, ┼čer gördüklerinin ise hay─▒r olabilece─čini yüce Rabbimiz bize ┼čöyle buyurmu┼čtur:

 “Sizin için daha hay─▒rl─▒ oldu─ču hâlde bir ┼čeyi sevmemeniz mümkündür. Sizin için daha kötü oldu─ču hâlde bir ┼čeyi sevmeniz de mümkündür. Allah bilir, siz bilmezsiniz.'' (Bakara, 216)

Yaz─▒y─▒ Be─čen :     2
Payla┼č :

Yorumlar

1 Yorum

  1. Selmit 22-12-2022

    Tam zaman─▒nda ila├ž gibi gelen bir yaz─▒. Allah raz─▒ olsun.