ÖTEKİLEŞTİRME

ÖTEKİ LEŞ TİRME
SERKANT DERVİŞOĞLU

Anlamaya çalışıyorum Allah için. Gayretim hep bu yöne oldu. 
Hüküm vermek ise beni hep ürkütmüştür. 
Ne yalan söyleyeyim çok kez düştüm bu gaflete, sade ben değil herkes düşüyor bu kokuşmuş hâle. 
Hayatı anlamaya çalışırken karşımıza çıkan olayları değerlendirirken veya olaydan kendimizi aklarken, özel hissetmek için kategorize eder ve ötekileştiririz. 
Ne kadar gereksiz bir zahmet. 
Çok masumca gelebilir. “Ne var ki burada kötü niyetim yok” diyebilirsin. 
Bunun zihninde yaratacağı durumu veya sosyolojik problemini göremeyebilirsin. 
Hatta inançlı biriysen eğer daha büyük problem. 
Gözlemlersen mağarandan çıkmaman ve kendi güvenli alanında kalarak iyi hissetmen için uydurduğun kavramlar güruhu gibi geliyor.
İnsan evrende farklı olduğunu göstermek ve kendini korumak için neler yapıyor değil mi? 
Hastalıklı bir durum. 
Etrafımızda insanların neler yaptığını görebilirsin, dünya tarihine de bakabilirsin, bu hayat sürdükçe ilelebet devam edecek bir durum. 
Bunu anlamanın güzel bir yolu biriyle tanıştığınız zaman onu nasıl tanımlarsınız veya o kişiyi başkasına nasıl anlatırsınız? Sanıyorum cinsiyetten başlayarak dış görünüş, eğitim, sosyo ekonomik durum vs gidiyor.  Onu sıfatlara bölüyoruz farkında olmadan ve hüküm vermeye başlıyoruz.
Kesin şöyledir, böyledir diye devam ediyor. 
Ya öyle değilse?
Emin miyiz?
“Sende ne saçmalıyorsun nereye getireceksin lafı uzatma şimdi” dediğinizi duyar gibiyim.
Yazıyı biraz uzatıyorum aslında yoksa kafamdaki basit iki cümleyle duruyor orada.
Neden bir birime olan bakışımız bu kadar acınası halde, aslında beni çok yaralayan bir konu.
Aa dostlar bu evrende hep beraber yaşıyoruz birbirimize muhtacız ve bir dişlinin çarklarıyız. Bu gerçek asla değişmeyecek. Ötekileştirerek kendimizden çok uzaklara gideriz kayboluruz. Başkasına vereceğimiz zarardan daha büyüğü bizi bulacak ve özümüz yitip gidecek.
Eğer inançlı biriysen daha büyük problem. 
Çünkü Allah veya ne diyorsan sen dâhil bütün kozmozu yarattı. Sen ötekileştirerek ona küfretmiş oluyorsun, onun kullarına hakaret etmiş oluyorsun. Kul deyince aklımıza insan gelmesin sadece bütün mevcudat. 
Aklıma gelen mesela kendini güvenli alanında kibirli gezen insansılar ve diğer din mensupları kendisini mukaddes ve cennete girecek görüyor. Diğerlerini zaten Allah yaratmadı ki, bu konuşmalarını duysan sanki başka Tanrı var zannedersin, ee o zaman eskiler bu mantığa göre Tanrılar var derken haklılarmış değil mi? Böyle ayrıştırarak bulunduğu topluluğu domine ve motive ediyormuş gibi geliyor kulağa. 
Ayrıştıra ayrıştıra cacık olduk zaten.
Adam domuza lanet yağdırıyor pis iğrenç akla gelemeyecek türlü türlü şeyler, ya kardeşim Allah sana yeme dedi, lanet yağdır demedi ki. Ağzından çıkanı kulağın duysun kimin malını kime kötülüyorsun.
Maalesef etrafımızda acınası olan kendin ve senin gibilerden olmayan her şeye böyle bakmamız. Madem ırksal ve dinsel olarak bu kadar mukaddessin neden bu haldesin. 
İçin kokuşmuş dışın leş gibi. 
Sen sen ol sakın Öteki Leş Tirme
Sonra sen olursun Leş


 

Yazıyı Beğen :     1
Paylaş :